Plank – jakie daje efekty?

Plank – jakie daje efekty?

Plank, czyli z angielskiego deska, to ćwiczenie, które stosujemy przede wszystkim do poprawienia wyglądu brzucha. Jednak przy wykonywaniu tak zwanej deski angażujemy o wiele więcej mięśni, w tym ramiona, nogi oraz plecy – są one napinane do granic możliwości, dlatego nawet jedna minuta tego ćwiczenia codziennie jest w stanie dać nam oczekiwane efekty. Nie jest to jedynie powierzchowne rzeźbienie mięśni, albowiem do pracy zostają włączone mięśnie głębokie grzbietu oraz brzucha. Odpowiadają one za utrzymanie stabilnej postawy, niezbędnej do poprawnego wykonywania ćwiczeń na inne partie ciała.

Dlaczego plank jest tak korzystny?

Wiele ćwiczeń, które uznaje się za dobre dla osiągnięcia rzeźby brzucha, to ćwiczenia izolowane, które angażują do pracy jedynie kilka mięśni, a do tego niosą ryzyko urazu pleców. Przykładem są brzuszki, przy których napina się głównie mięsień prosty brzucha. Tymczasem przy robieniu deski dochodzi również do intensywnej pracy mięśni skośnych i poprzecznych, które formują zgrabną talię. Przy planku wzmacniają się mięśnie głębokie, co skutkuje stabilnymi plecami, odpornymi na urazy i kontuzje. Jest to szczególnie ważne dla osób pracujących w trybie siedzącym, ponieważ są one w grupie narażonej na częste występowanie bólu pleców. Praktykowanie deski oznacza lepszą giętkość i elastyczność ścięgien w partiach zazwyczaj przez nas pomijanych, zwłaszcza w okolicach łopatek i obojczyka. Na końcu warto podkreślić wpływ robienia planka na codzienny komfort życia. Wzmocnienie rdzenia ciała skutkuje wygodniejszym siedzeniem, lepszą postawą ciała oraz ogólnym podniesieniem się sprawności fizycznej. Plank działa rozluźniająco na mięśnie, które zazwyczaj poddawane są długiemu napięciu, dlatego jest w stanie realnie poprawić nasze samopoczucie.

Jaka technika i długość wykonywania planku?

Poprawne wykonywanie planka jest oczywiście bardzo ważne dla uzyskania oczekiwanych wyników. Kładziemy się na ziemi i umieszczamy nasze ramiona dokładnie pod łokciami. Wspieramy się na wyciągniętych, prostych nogach i unosimy pośladki do góry, starając się przybrać postawę jak najbardziej równoległą do podłoża. Brodę kierujemy w stronę klatki piersiowej. Utrzymujemy biodra na odpowiedniej wysokości, napinamy pośladki i czujemy, jak powoli zaczyna angażować się sam brzuch. Plank wystarczy wykonywać pół minuty dziennie i stopniowo zwiększać tę ilość, aby już po miesiącu wytrzymywać nawet cztery minuty w tej pozycji. Chcąc lepiej wyrzeźbić brzuch, ćwiczenie warto uzupełniać treningami typu cardio.

Skontaktuj się ze mną i umów na bezpłatny trening
516 027 394