Co to jest dług tlenowy?

Co to jest dług tlenowy?

Dług tlenowy – samo określenie tego zjawiska bardzo dobrze oddaje jego naturę. Dług tlenowy pojawia się bowiem wtedy, gdy organizm nie jest w stanie czerpać wystarczającej ilości tlenu z zewnątrz. Komórki zaczynają więc pobierać energię z reakcji beztlenowych. Ubocznym skutkiem takich reakcji jest wydzielanie się kwasu mlekowego, głównego winowajcy boleści mięśni, czyli tak zwanych zakwasów.

Kiedy powstaje dług tlenowy?

Dług tlenowy, czyli brak odpowiedniej ilości tlenu w ciele, dotyczy głównie sportowców i mieszkańców środowisk miejskich. Osoby ćwiczące są najbardziej narażone na powstawanie długu tlenowego w momencie krótkiego, ale bardzo intensywnego wysiłku. W takich dość ekstremalnych warunkach organizm nie może właściwie się przyzwyczaić. Gdy tylko brakuje tlenu, zaczyna on czerpać ze zgromadzonych zapasów. Na dług tlenowy narażeni są więc głównie biegacze krótkodystansowi, którzy niekiedy pokonują drogę od startu do mety na całkowitym bezdechu. Jeśli chodzi o otoczenie wielkich miast, to dług tlenowy ma związek z zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu. Zanieczyszczenia czynią najwięcej szkody w organizmach osób trenujących w parkach. W momencie wysiłku zapotrzebowanie naszego organizmu na tlen wzrasta kilkukrotnie, tymczasem miejskie powietrze jest zazwyczaj dość zanieczyszczone, a do tego uboższe w tlen.

Jak objawia się dług tlenowy?

Podczas ćwiczenia w zanieczyszczonym otoczeniu tendencja do oddychania przez usta jeszcze bardziej naraża sportowca na gromadzenie szkodliwych substancji. Ciało daje wyraźne sygnały, że środowisko nie jest dla niego odpowiednie. Oczy łzawią, oddech staje się płytszy, a w klatce piersiowej pojawia się dziwne kłucie. Forma i kondycja szwankują. W takim momencie lepiej przerwać trening, a następnym razem wybrać inne miejsce do jego wykonywania.

Jak przeciwdziałać powstawaniu długu tlenowego?

Jeżeli niedobór tlenu jest wynikiem intensywnej aktywności, to jedynym sposobem na uzupełnienie zapasów tlenu jest odpoczynek. Natomiast dług tlenowy związany z miejskim otoczeniem można wyeliminować jedynie poprzez zmianę otoczenia do ćwiczeń. Zamiast biegać w pobliżu ulic i dróg, lepiej wybrać bieżnię w klimatyzowanym klubie fitness. Przykre skutki długu tlenowego, takie jak bolące mięśnie, zniwelujemy gorącą kąpielą.

Skontaktuj się ze mną i umów na bezpłatny trening
516 027 394